Adaptacija » Pasiruošimas darželiui

 

KAIP PARUOŠTI MAŽYLĮ DARŽELIUI?

 

 

        1. Papasakokite vaikui apie vaikų darželį, paaiškinkite, kodėl vaikučiai ten vedami, kodėl jūs norite, kad jis ten eitų. Pavyzdžiui: ,,Vaikų darželis – tai toks didžiulis namas su gražiais kambariais, kur mamos ir tėčiai atveda savo mažylius. Tau ten labai patiks: ten yra daug vaikučių, kurie viską daro kartu – valgo, žaidžia, eina pasivaikščioti. Vietoje manęs ten bus teta – auklėtoja, kuri tavimi rūpinsis kaip ir kitais vaikais. Darželyje yra daugybė žaisliukų, o su vaikučiais galėsi žaisti įvairiausių žaidimų ir t.t.‘‘

 

        Kitas variantas: ,,Aš labai noriu dirbti, nes man yra įdomu. Ir norėčiau, kad tu eitum į darželį, nes tau ten taip pat bus labai įdomu. Ryte aš tave nuvesiu į darželį, o vakare pasiimsiu. Tu man papasakosi, ką įdomaus veikei darželyje, o aš tau papasakosiu, ką aš dirbau darbe. Dauguma tėvelių norėtų, kad jų vaikai lankytų šitą darželį , bet ne visus į jį priima. Tau labai pasisekė – tave į jį priims‘‘.

 

        2. Kai einate pro vaikų darželį, linksmai priminkite vaikui, kaip jam pasisekė, kad jau galės jį lankyti. Mažyliui girdint pasakokite giminaičiams ir pažįstamiems apie tai, kaip jums pasisekė dėl darželio ir kaip jūs didžiuojatės savo vaikučiu. Po kurio laiko vaikas pats ims didžiuodamasis kalbėti aplinkiniams, kad greitai jis lankys darželį.

 

        3. Išmokykite vaiką susipažinti su kitais vaikais: kviesti juos vardais, prašyti, o ne atiminėti žaisliukus bei pasiūlyti savo žaislų kitiems.

 

        4. Smulkiai papasakokite vaikui apie vaikų darželio režimą: kas ir kaip ten daroma. Klausinėkite vaiko ar jis atsimena, ką veiks darželyje, kai visi grįš iš pasivaikščiojimo lauke, kur pasidės savo daiktus, kas jam padės nusirengti ir ką veiks po pietų? Matysite, ar gerai vaikas suvokė, ar prisimena. Darželyje mažylius dažniausiai baugina nežinia. Kai vaikas mato, kad viskas vyksta ,,pagal planą‘‘, kaip pasakojo mamytė, - pasijunta tvirčiau.

 

        5. Pakalbėkite su vaiku apie sunkumus, kurie gali iškilti darželyje. Aptarkite į ką tokiu atveju reikia kreiptis pagalbos ir kaip tai daryti. Pavyzdžiui: Jei užsinorės atsigerti, prieik prie auklėtojos ir pasakyk: ,,Aš noriu gerti‘‘, auklėtoja įpils tau vandens. Jei užsinorėsi į tualetą, pasakyk auklėtojai. Nesudarykite vaikai iliuzijos, kad viską, ko jis užsinorės, auklėtoja išpildys. Paaiškinkite jam, kad grupėje bus daug vaikų ir kartais jam teks palaukti savo eilės. Galite pasakyti: ,,Auklėtoja negali padėti apsirengti iš karto visiems vaikams, todėl tau teks šiek tiek palaukti‘‘.

 

        6. Egzistuoja įvairių nuomonių apie tai, ar verta mamai likti kartu su mažyliu darželyje adaptacijos periodu. Atrodytų, kas čia blogo? – visi patenkinti, vaikas neverkia ir mama ramesnė. Bet taip neišvengiamas išsiskyrimas tik atidedamas vėlesniam laikui. O ir kiti vaikai, matydami vieną mamą, negali suprasti, kodėl šalia nėra jų mamyčių? Todėl kartais visiems geriau, jei visi vaikai kartu pasilieka be mamų. Patyrusios ir rūpestingos auklėtojos susitvarko.

 

        7. Kartais geriau, kai vaiką į darželį atveda ne mama. Jei vaiko ir mamos ryšys labai stiprus, ir mažylis verkia jai išeinant, tegul tėtis ar močiutė pabando vesti vaiką į darželį. Darželyje atsisveikinimas su verkiančiu vaiku turi būti gana trumpas, labai ilgai jo neguodžiant. Jei vaikui prašant neišeiti ir pravirkus jūs pasiliksite grupėje, jis bus linkęs vėl verkti, siekdamas jūsų buvimo ir kitais rytais.

        Yra vaikų, kurie ypač sunkiai išgyvena išsiskyrimą su mama. Tokiems vaikams be mamos dingsta apetitas, sutrinka miegas. Jei vaiko adaptacija užsitęsia, konsultuokitės su psichologu. Dažnai tokioje situacijoje savo elgesį su vaiku turi keisti pati mama.

 

        8. Susikurkite su mažyliu tam tikrą atsisveikinimo tradiciją, ženklus, kurie leis vaikučiui lengviau paleisti mamą. Pavyzdžiui, pabučiuokite į vieną žanduką, paskui į kitą, pamojuokite ranka ir tuomet jis tegu ramiai eina į grupę.

 

        9. Negąsdinkite vaiko darželiu.  Ar teko kada girdėti „jei neklausysi, nuvesiu tave į darželį ir paliksiu“? Kai darželį prilyginame bausmei, ar vis dar drįstame tikėtis lengvos vaiko adaptacijos? Arba – nejau vaikas noriai pasiliks darželyje, jei nebus tikras, ar vakare jūs ateisite jo pasiimti? Verčiau pasidžiaukite – „tu užaugai jau toks didelis, kad net galėsi eiti į darželį“. Vaikui bus malonu girdėti, tiesa?

        Aišku, venkite ir kito kraštutinumo – piešdami vaiko gyvenimo darželyje idilišką vaizdelį.

 

        10. Pirmą dieną darželyje pabūkite kiek kartu – gal pusvalandį, tačiau venkite pasilikti ilgai ar nuolat – vaikas klaidingai supras, kad darželio aplinkoje visada turi būti ir tėvai – taip tik apsunkinsite ir prailginsite adaptacijos procesą. Rekomenduojama iš pradžių vaikelį palikti vos kelioms valandoms, iki pietų. Po to kaskart vis ilgiau, bet šis adaptacijos periodas neturi trukti ilgiau kaip pora savaičių.

 

        11. Ar mano vaikas prisitaiko prie darželio aplinkos?

            Adaptacijai darželyje prireiks gal mėnesio, o gal pusmečio – tai priklausys ir nuo to, kaip dažnai jį lankysite. Nejučiomis susimąstome – „pagal ką aš suprasiu, kad darželio aplinka nėra draugiška mano vaikui?“ Kai ateis šis laikas, atsakykite sau į klausimus:

 

         • Ar mano vaikas jaučiasi saugus darželyje?

         • Ar bendrauja su kitais vaikais?

         • Ar nebijo suaugusiųjų, bendrauja su jais?

         • Ar orientuojasi patalpose kiek leidžia jo galimybės?

         • Ar ima daiktus, žaislus, ar bent kiek jais domis?

 

Jei vyrauja teigiami atsakymai – sveikiname, jūs įveikėte adaptacijos laikotarpį sėkmingai!